The cost of cake pops

marilynfl

Moderator
I finally started editing my London trip photos and found this one taken in NYC (mid-town Manhattan) where I started my journey. I'm posting the price of cake pops sold there because I've made at least 200 cake pops in the past few years (I can make 50 pops with ONE box of cake mix...the highest cost is the Ghirardelli coating). I have given ALL of these cake pops away for events: bake sales, Valentine party for seniors, donation to local homeless shelter, etc. I HONESTLY had NO CLUE what these things cost out in the real world. You know, a world in which a person hands over hard-cold cash to the person who has made the cake pop.

Now I know:

1753807703990.jpeg

I am currently picking myself up off the floor.

Let's see...16 dozen @ $37.50 = $600, minus cake mix (4 x $1.50) minus can of icing (1 x $2) minus coating (4 x $6) minus 200 sticks ($16) = boy, am I an idiot. By the way, that's a profit of $552 less the cost of preparing/baking 4 cakes.
 
I finally started editing my London trip photos and found this one taken in NYC (mid-town Manhattan) where I started my journey. I'm posting the price of cake pops sold there because I've made at least 200 cake pops in the past few years (I can make 50 pops with ONE box of cake mix...the highest cost is the Ghirardelli coating). I have given ALL of these cake pops away for events: bake sales, Valentine party for seniors, donation to local homeless shelter, etc. I HONESTLY had NO CLUE what these things cost out in the real world. You know, a world in which a person hands over hard-cold cash to the person who has made the cake pop.

Now I know:

View attachment 3521

I am currently picking myself up off the floor.

Let's see...16 dozen @ $37.50 = $600, minus cake mix (4 x $1.50) minus can of icing (1 x $2) minus coating (4 x $6) minus 200 sticks ($16) = boy, am I an idiot. By the way, that's a profit of $552 less the cost of preparing/baking 4 cakes.
Cake pops cost less than macarons!? How in the world?
 
Having made macarons (once and once was enough), I think it's the fact you can produce a LOT more macarons in the same amount of time. Almonds are expensive, but then so is chocolate. You can pipe 8 dozen macarons on a full-sheet (bakery size) pan...which gives you 48 macarons in an hour. Meanwhile, dipping each cake pop and setting it up to harden takes time (trust me on that one).

This is just a guess, but that would be my opinion. So it's a matter of consumer desire and what they are willing to pay for it (the macaron bakers of the world would like to thank Instagram, Pinterest, and TikTok for increasing their profit margin by a gazillion.)
 
Last edited:
Back
Top