okay...let me clarify. I KNOW I can...I just don't know what it would taste like. I like to make a cheesecake during the holidays to share with neighbors, but my cheesecake recipes use either four or five 8-oz packages (2 lb or 2.5 lbs). Currently, that would cost $11 to ~$14 for one cake using Philadelphia cream cheese.
Today I picked up a FIVE POUND container of Galbani mascarpone for $8. I could easily make two cheesecakes with that...which normally would run me $22 to $28 just for the creamcheese. A quick online search shows mascarpone cheesecakes recipes, but they all use 1:1 ratio combining mascarpone AND cream cheese.
I want to know why. Is it a taste thing...or a texture thing? Expense? Cultural differences? What!
Mostly, I'd like to know if anyone has made one solely with mascarpone...or any other dessert that would use a big amount of this ingredient.
thanks,
M
Today I picked up a FIVE POUND container of Galbani mascarpone for $8. I could easily make two cheesecakes with that...which normally would run me $22 to $28 just for the creamcheese. A quick online search shows mascarpone cheesecakes recipes, but they all use 1:1 ratio combining mascarpone AND cream cheese.
I want to know why. Is it a taste thing...or a texture thing? Expense? Cultural differences? What!
Mostly, I'd like to know if anyone has made one solely with mascarpone...or any other dessert that would use a big amount of this ingredient.
thanks,
M
Last edited: