Rice Vinegar: Why does this cost so much???

richard-in-cincy

Well-known member
Rice is cheaper than apples. But I can get a gallon of apple cider vinegar for the price of the precious little tiny bottle that lasts me 3-4 uses.

Anyone know the answer to this mystery?

 
Economies of scale, lower yield on organic crops, and greater demand for

fresh organic produce than organic vinegars.

Don't even get me started...I've been reading a book called "Organic, Inc." and well...I just might turn into an activist yet!

 
Skip your regular grocery store and head to a restaurant supply or Asian market.

Especially if you're using it quite a bit, it would make sense to buy a gallon of it.

 
I'm reading a book called "Organic Inc." and it says the average organic crop

has a 20% lower yield than with pesticides. The argument is, based on the price of the chemicals and the labor, is it really just a wash? 20% lower yield vs. significantly higher expenses. Even then, if you're looking at it from a short view, it's still slightly more productive to use chemicals. But the long view takes into account the external costs (land and water degredation, health side effects, etc.), and organic is by far better the better option.

In this book "Organic, Inc." the case they make on California strawberries alone is shocking. For every acre of non-organic strawberries, they use 2,000 pounds of chemicals. California--just the strawberry market, uses over 2 Million pounds of pesicides, annually.

The problem is, big business and government programs support the large scale farms with pesticides. They've got millions of dollars backing their cause.

And organic farming has been very much a trial and error, grassroots effort with little financial support. So learning which crops are better to follow eachother, or which have a commensal relationship during the growing season. It's been a slow process.

 
I also buy mine at the Asian markets for a much better price.

I buy it by the gallon, and just refill my smaller bottle as needed. I do the same with my Colavita Extra Virgin Olive.

 
I don't buy a gallon....

but my Asian market is definitely the place to look.
The bottles I buy are about twice the size of the average super market ones, for about the same price.

That's also true of soy sauce, chili garlic paste, fish sauce, rice noodles...

 
Back
Top