Survey: In your area, how much is a standard loaf of bread? Gallon of milk? Dozen of eggs? A lemon?

traca

Well-known member
I understand prices can vary dramatically across the country. My friend is a blogger in Florida and regularly uses shrimp. She was shocked to see prices for shrimp here in Seattle.($8 or more a pound)

Another friend of mine is traveling to Antartica and before she left the mainland, she visited the local store. I was dying to learn how much was imported and what the prices were like. I'd heard milk in Hawaii and Alaska can be very expensive. I wondered if the same was true where she was, the southernmost city in the world.

And you? What are prices like where you're from?

 
I'm overseas but here are the prices I have to pay

Standard loaf of bread: $4
gallon of milk: $9
dozen of eggs: $4 (I buy them straight from a farm. At the store, a dozen of eggs wil cost between $6 - $7 )
A lemon: around $1

 
Here in New England...

I pay $2.50 for 1/2 gallon of non-fat fortified milk.
A dozen large white eggs (frowned on in NE as "not so fresh") are about $1.79.

I don't buy loaves of bread. A 6 piece package of oat bran and flax pita is about $1.50.

I paid $5.99 a pound today for boned leg of lamb. I buy boneless skinless chicken breast at $1.99 a pound in "family size" packages.

 
Filing from Astoria, NY (Queens):

We tend to buy rolls and baguettes rather than loaves; we get 4 Portuguese rolls (1 is enough for 2 people) for $2.
Gallon of milk: Organic, $4.95.
Dozen eggs: Lowest is probably $1.99, but we occasionally buy organic, which is higher.
Lemons: 4 for $1. smileys/smile.gif

I'm not sure that was very helpful... Sorry. smileys/smile.gif Baklava is pretty cheap, though!

 
Another good question is: What's so plentiful as to be cheap, in your area? What's scarce (and $$$)?

 
Are those the Texas Reds? I LOVE LOVE LOVE them - I've been living on them for the past

few months - it's the only good fruit being sold around here. (NC). We have to pay $5.00 for a 5-lb bag, which has about 7 grapefruits. But it's worth it - everything else tastes like dust.

 
Phoenix has a history of having a very competitive grocery market. It was ...

...even more competitive a few years back, but it's still a buyer's market, so to speak.

Bread (name brand) is around $2.50 to $3.00 per loaf. The generic white bread is $.99 to $1.39.

Gallon of store brand milk flucuates weekly, but averages around $2 to $2.50 per gallon.

A dozen eggs fluctuates weekly as well. Around $1.39 to $1.79 for store brand.

Lemons are anywhere from 3 for a buck to $.69 each, depending on where you shop.

We're getting frozen shrimp (farm raised, Thailand) for around $5.99/lb for 21/31 per pound size. More $$ for the bigger ones.

Michael

 
The store price is regular commercial eggs

The thing is, the eggs I buy from my neighbor is free range organic eggs. At the store, they would have tripled in price.

 
Ok, I recovered a little from the $9 milk; 1 gal = 3.75 l. Milk in Eur sold mostly in l. smileys/smile.gif

So a liter of milk is roughly $2.40...

 
Back
Top