OK. I have tasted Steve's Mulberry Jelly (don't ask--I cooked cassoulet for him and his CB
once and now it's like I own him.)
It sucks, of course. I need to make Steve feel better and buy the rest of those five cases at the suggested retail value of $1.00 a pop. We must get ALL of this jam off the market soon, and I must have it. (Slurping toast and jam)
Did you not see the Andy Griffith episode about Aunt Bea's terrible pickles? This is a humanitarian crisis.
The jelly reminds me of the exquisite, er, I mean disgusting Elderberry Jam made by my family's beloved mountain neighbor, Mrs. Hedges, which we enjoyed, er, I mean suffered, for years. We devoured, er, I mean disposed of cases of it all winter.
Like I said, $1.00 per jar. That's my final offer. I think. (Smacking lips.)